Admitere în clasa a IX-a (mai 2021)

Douăzeci şi patru de băieţi şi fete, absolvenţi ai clasei a VIII-a, vor fi admişi în acest an în clasa a IX-a la Liceul Catolic din Iaşi. Înscrierea va avea loc în perioada 24-25 mai 2021.

Liceul Catolic din Iaşi funcţionează ca profil de teologie romano-catolică, în cadrul Colegiului Pedagogic „Vasile Lupu” din Iaşi.

Se pot înscrie băieţi şi fete care, anul acesta, vor absolvi clasa a VIII-a, având minimum media 9 la purtare şi care doresc să-şi continue formarea intelectuală, beneficiind şi de acţiunea Bisericii care are în vedere transmiterea valorilor creştine tinerelor generaţii.

Dosarul de înscriere poate fi depus inclusiv on-line, la adresa: secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Pentru anul şcolar 2021-2022 sunt 24 de locuri pentru clasa a IX-a.

Pe durata studiilor liceale se oferă posibilitatea de cazare şi masă la Căminul „Xaverianum”, administrat de Fundaţia „Pro Educatione”.

Calendarul admiterii:

24-25 mai 2021: Înscrierea pentru probele de aptitudini direct la unitatea de învățământ sau prin mijloacele electronice de comunicare (secretariat@colegiulpedagogiciasi)  și eliberarea/transmiterea anexelor fișelor de înscriere

26 mai 2021: Desfăşurarea probelor de aptitudini.

4 iunie 2021: Comunicarea rezultatelor la probele de aptitudini.

5 iulie 2021: Transmiterea de către comisia de admitere județeană a rezultatelor de la Evaluarea Națională către Colegiul Pedagogic, care a organizat probele de aptitudini.

6 iulie 2021: Finalizarea admiterii prin stabilirea rezultatelor finale și afișarea lor.

6-7 iulie 2021: Înapoierea fişelor de înscriere candidaţilor care nu au fost admişi, pentru a se putea înscrie la repartizarea computerizată la alte licee sau profiluri.

17-20 iulie 2021: Completarea dosarului de către cei admişi cu:

– Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională;

– Foaie matricolă pentru clasele V-VIII (cu calculul mediei generale).

Dosarul de înscriere trebuie să cuprindă următoarele acte:

• Dosar cu şină;
  • Cerere de înscriere tip (se ia de la Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi)
  • Anexa fișei de înscriere (se ia de la şcoala de provenienţă a elevului);
  • Fișa medicală în original;
  • Certificatul de naştere (copie);
  • Recomandare din partea părintelui paroh.
  • La înscriere, candidatul şi unul din părinţi vor semna o declaraţie precum că au luat la cunoştinţă de Regulamentul de ordine interioară al liceului, că sunt de acord să îl respecte.

Ce sunt probele de aptitudini

– Un colocviu (probă orală), evaluat cu calificativ admis/respins (o poezie/rugăciune) – probabil online;

– Echivalarea mediei la religie pentru clasele VII-VIII / printr-o probă scrisă, cu durata de două ore, evaluată cu note de la 1 la 10 (în funcție de decizia Ministerului Educației)

Nota minimă de promovare a probei de aptitudini este 6.00.

Media finală de admitere se va calcula luând în considerare media generală obţinută la Evaluarea Naţională, media generală de absolvire a claselor V-VIII şi nota de la probele de aptitudini.

Informaţii suplimentare:

• Pr. Petru Sebastian Tamaş: tel. 0753/667107; e-mail: tamasps@yahoo.com
  • Pr. Claudiu Robu: tel. 0765/730087; 0721/349.658; e-mail: klausrobu@yahoo.com
  • Pr. Gherghel Andrei: 0767/417250; e-mail: gherghel_andrei80@yahoo.com.
  • Pr. Ionuț-Eremia Imbrișcă: 0747/080545; e-mail: imbriscaionut@yahoo.com.
  • Secretariatul Colegiului Pedagogic „Vasile Lupu”, aleea M. Sadoveanu, 46; cod. 700489 Iaşi, tel. 0232/219011; secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro
  • Site: www.colegiulpedagogiciasi.ro www.liceulcatoliciasi.ro

Pr. Petru Sebastian Tamaş