Din nou la teatru

1Între activitățile profilului teologic al Liceului Pedagogic „Vasile Lupu” se numără și activitățile culturale. Pe 21 februarie 2016 elevii profilului au mers la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” pentru a urmări spectacolul „Colivia”.

Atmosfera relaxantă și distinsă a fost benefică pentru înlăturarea stresului acumulat la școală. Spectacolul, presărat cu mult umor, a readus zâmbetul pe chipurile elevilor.

Colivia are un text celebru, care a făcut istorie, precum și un scriitor celebru, recompensat cu titlul de  Cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare, după prima reprezentație. Spectacolul poartă semnătura managerului Teatrului Național Vasile Alecsandri din Iași, Cristian Hadji-Culea, decorurile sunt concepute de Ștefan Caragiu, iar costumele sunt create de Rodica Arghir.

Catană Cristiana- Francisca, clasa a XII-a D

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *