2015-2020Evenimente

Hramul profilului – 2015

12030290_937706582942628_4172266353594749120_oPS Petru Gherghel a prezidat Liturghia de hram a profilului de teologie romano-catolică, a cărui patroană este Sf. Tereza a Pruncului Isus. Evenimentul a fost celebrat în capela Căminului Xaverianum în seara zilei de joi, 1 octombrie 2015. Preasfinţitul a fost înconjurat în altar de preoţii care lucrează cu elevii în Liceul Pedagogic, precum şi de alţi preoţi din Iaşi. În capelă s-au aflat doamna director Mihaela Ungureanu, doamna Mariana Purţuc – preşedinte al Fundaţiei Pro Educatione, profesori, invitaţi, foşti elevi şi, bineînţeles, actualii elevi de la profilul de teologie. Cântările au fost conduse de domnişoara Petronela Andrieş.

În cadrul celebrării a fost marcat şi al 20 an de prezenţă catolică cu clase compacte în Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” din Iaşi. Celebrarea a marcat şi deschiderea noului an şcolar. A fost aşadar prilej de recunoştinţă pentru acest dar mare al „şcolii”, dar şi de încredinţare a viitorului în mâinile Domnului.

Preasfinţitul i-a încurjat pe cei prezenţi, invitându-i să găsească în sfânta Tereza un exemplu de entuziasm şi pasiune pentru adevărata vocaţie, care este iubirea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *