Împreună pe gheață

Elevii Liceului Catolic „Sfânta Tereza” din Iași, precum și elevii găzduiți în Căminuul Xaverianum, au profitat de zilele senine ale lunii ianuarie și s-au urcat pe patine la patinoarul Palas Mall, cu ocazia finalului semestrului I din acest an școlar. Astfel, miercuri 30 ianuarie, momentele petrecute împreună pe gheață au făcut ca tinerii să aibă schițat pe față un zâmbet larg.

Ce poate fi mai frumos în sezonul de iarnă decât să îți iei patinele și să aluneci pe gheața strălucitoare, precum un vapor pe apa albastră a oceanului, ascultând muzica și vocea oamenilor preferați!

Aerul rece al iernii nu a reprezantat o piedică pentru tineri în a-și petrece timpul prețios alături de colegi, creând amintiri de neuitat. Două ore minunate în care unii își etalau cu eleganță mișcările pe gheață, unii curajoși făceau diferite jocuri, iar îndrăzneții începători au decis că a venit timpul pentru noi provocări. O căzătură pe cinste, memorată pentru totdeauna, nu aduce decât multe zâmbete și emoții.

„Învinșii văd străzile acoperite de gheață, dar învingătorii iși pun în picioare patinele”. (Denis Waitley)

Dămătăr Maria-Giulia, clasa a XII-a

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *