Întâlnire de suflet cu Ruddy Wyckmans: 26 oct. 2015

pf_1446582562„Rămâneţi şi schimbaţi în bine ţara voastră!”

Ruddy Wyckmans, un prieten şi binefăcător al elevilor găzduiţi de Fundaţia Pro Educatione în Căminul Xaverianum, a participat în ziua de luni, 26 octombrie, la o întâlnire „Lecţi de viaţă” cu elevii. Invitatul a fost însoţit de doamna profesor Daniela Chiorescu. A fost o întâlnire de suflet, în cadrul căreia elevii şi-au întărit convingerea că este mai mare bucurie să dai decât să primeşti. Pe parcursul celor aproximativ 60 de minute, după ce mai întâi invitatul a prezentat activitatea pe care o desfăşoară de ani mulţi în sprijinul persoanelor nevoiaşe din România, a urmat un şir lung de întrebări din partea elevilor. Iată câteva dintre gândurile pe care invitatul le-a transmis: „Modelul meu în viaţă este Maica Tereza de Calcutta. Grija pe care ea a avut-o faţă de cei în nevoie” „Am apreciat în România faptul că tinerii luptă pentru viaţă, pentru un viitor mai bun. În Occident mulţi au de toate şi cred că toate li se cuvin”. „Când veţi ajunge mari să vă implicaţi mereu în a-i ajuta pe ceilalţi. E mai mare bucurie să dai decât să primeşti!” „Sunt fericit atunci când reuşesc să îi fac pe ceilalţi să zâmbească şi să fie fericiţi. Asta mă împinge să mă implic în aceste opere de caritate”. „Nu vă grăbiţi să fugiţi în străinătate. Munciţi ca să puteţi schimba în bine ceea ce nu funcţionează aici în ţara voastră”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *