2010-2015Evenimente

Mens sana in corpore sano

tenis 2012O treime dintre elevii liceului nostru s-au înscris la campionatul de tenis de masă din acest an, care a debutat pe 6 martie și este dedicat atât băieților cât și fetelor.

Partidele băieţilor se dispută în sala de recreaţie de la Seminarul „Don Orione”, iar fetele joacă la Căminul ”Xaverianum”. În aceste zile campionatul se apropie de final. La băieţi s-au stabilit deja finaliştii. În finala mare vor juca Ciobănaşu Ciprian (XII E) şi Andrieş Cristian (X E), în timp ce în finala mică vor juca Gârleanu Emanuel (XI E) şi Trifaş Ştefan (X E).

Fetele au ajuns la faza semifinalelor. Prima partidă va avea loc între Păuleţ Andreea şi Cazacu Gabriela (ambele de la IX F), iar a doua între Păuleţ Simona (XII E) şi Andrieş Anca (X E). Între timp şi galeria „se antrenează” pentru finală, care sperăm să se desfăşoare săptămâna viitoare. Dorim succes concurenţilor şi aşteptăm cu nerăbdare şi alte întreceri sportive, pentru ca, așa cum spuneau latinii, să cultivăm o ”minte sănătoasă în corp sănătos”.

Pr. Petru Tamaș

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *