2015-2020Evenimente

Pregătirea sufletului pentru Naşterea Domnului

15628657_1765550867040789_614706848_oCu bucurie și sete spirituală, aproximativ 80 de elevi de la profilul teologic au participat sâmbătă, 17 decembrie, la ziua de reculegere menită să îi ajute să se pregătească pentru Nașterea Domnului. Pr. Neculai Romeo, secretar episcopal, ne-a călăuzit sufletul spre întâlnirea cu Isus.
În cele două meditații și în predică, părintele ne-a ajutat să înțelegem că Dumnezeu are un plan cu fiecare dintre noi și ne-a invitat să ne pregătim să răspundem voinței Domnului cu privire la viața noastră. Dumnezeu ne-a gândit și ne-a voit pentru lucruri mari. Ca viața noastră să nu fie o viață pierdută ci câștigată, va trebui să ne reglăm mereu atitudinea ținând cont de voința lui Dumnezeu.
A fost o zi deosebit de frumoasă în care am avut ocazia să ne spovedim și să discutăm cu părintele despre trăirile noastre sufletești. În felul acesta ne-am pregătit și sufletește ca să putem trăi bine sărbătoarea Nașterii Domnului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *