15 decembrie: Zilele școlii

15432230703_9b34efcbc8_zÎn ziua de 15 decembrie este marcată în fiecare an ziua înființării școlii. Cu această ocazie au loc manifestări de înaltă ținută culturală și pedagogică. Ziua a fost numită și „Ziua porţilor deschise”. În această zi, orele de curs pentru clasele XI-XII au fost ținute de elevi, părinţii putând şi ei participa la ore. La ora 12.00 a avut loc o întâlnire dezbatere prof. univ. Dr. Gheorghe Cliveti – istoric,  şi Ina Chirilă de la Direcţia Judeţeană a Arhivelor Naţionale. Profesorul a vorbit despre importanţa Şcolii Normale / Liceului Pedagogic în dezvoltarea învăţământului românesc şi în istoria culturală a Iaşului, în timp ce doamna arhivist ne-a prezentat informaţii inedite din istoria şcolii. Elevii au putut pune întrebări.

La ora 14.00, cele trei coruri ale şcolii au prezentat un frumos concert colinde. Între ele s-a aflat şi corul profilului teologic, dirijat de pr. Mihail Cojan.

A urmat apoi vernisarea epxoziţiei „Arc peste timp”, coordonată de prof. Mircea Eugen, invitat special fiind domnul profesor Mihai Păstrăguș.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *