În așteptarea „învierii lui Isus”

Sub îndrumarea pr. Felix Roca, cei aproximativ 100 de elevi ai Liceului Catolic „Sf. Tereza a Pruncului Isus” au marcat sâmbătă, 13 aprilie, printr-o zi de reculegere, pregătirea lor la Sărbătoarea Învierii Domnului. Locația aleasă a fost Institutul Teologic „Sf. Iosif”, a cărui patroană secundară este tot Sf. Tereza a Pruncului Isus. Părintele Felix, în meditațiile pe care le-a ținut, le-a amintit elevilor care sunt valorile ce ar trebui să stea la temelia unui tânăr creștin din mileniul al III-lea. Entuziasmul și jovialitatea părintelui au electrizat repede inimile elevilor, care nici nu și-au dat seama cum a trecut timpul.

Un moment mult așteptat a fost descoperirile de la jocul „Îngerașul”, organizat pentru toți elevii de la profilul teologic. Prânzul servit împreună, într-un spațiu nou, a făcut să simțim că, într-adevăr, întreaga zi a fost una cu adevărat specială.

Bianca Diaconu, clasa a XI-a

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *