Festivalul Toamnei, 6 noiembrie 2015

  23249168520_7cc53e8617_o Elevii clasei a XII-a, în cinstea colegilor lor boboci, au organizat evenimentul numit „Festivalul Toamnei”. Evenimentul a avut loc vineri, 6 noiembrie, în Căminul „Xaverianum”, fiind la a V-a ediţie. Atmosfera a fost una de spectacol, elevii talentaţi au antrenat publicul cu mici reprezentaţii teatrale, cântece şi scenete, dar şi prin „parada eco”. Manifestarea a fost moderată cu tact şi eleganţă de Ioana Ariton şi Narcis Gălățanu. Momentele spectacolului s-au succedat armonios, îmbinând în mod inspirat probele de virtuozitate artistică, de spontaneitate, cu cele de dans folcloric şi contemporan.Toate acestea au fost o nouă provocare pentru liceeni în a-şi demonstra talentul, originalitatea şi creativitatea.

   A fost o provocare pentru care tinerii şi-au adunat ideile într-un frumos buchet de surprize pe care l-au oferit spectatorilor. Organizatorii, alături de gazdele balului, preoţii care se ocupă de formarea elevilor, Petru Sebastian Tamaș, Claudiu Robu, Eduard Păduraru şi Marius Bereşoaie, s-au străduit să aducă cât mai aproape de sufletele celor prezenţi un crâmpei din ce reprezintă viața de licean şi să deschidă ochii celor din jur pentru a vedea frumuseţile ei. Motto-ul festivalului a fost „Toamna se numără talentele!”, cumulul de momente artistice pregătite, reprezentând o invitaţie de a ne îndrepta atenţia spre toate talentele, atât ale bobocilor, cât și ale celor mai mari. Alături, i-am avut ca invitați de excepție pe doamna Mariana Puțuc – preşedinte al Fundaţiei „Pro Educatione”, domnul Dumitru Purțuc, pr. Benone Lucaci – vicepreşedinte al Fundaţiei „Pro Educatione”, dar și pr. Felix Roca – asistentul spiritual al tinerilor din Dieceza de Iaşi, cărora le multumim pentru participarea la acest eveniment. Nu au lipsit prietenii apropiați și absolvenții anilor anteriori.

Ioana Ariton, clasa a XII-a D

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *