Per aspera ad astra!

20051102sfintirecatnisB08Elevi ai profilului de teologie romano-catolică premiaţi la Gala Excelenţei în Educaţie,  ediţia a IV-a. Marţi, 24 noiembrie 2015, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, în parteneriat cu Primăria Iaşi şi Consiliul Judeţean Iaşi, a organizat o festivitate de premiere a elevilor cu rezultate de excepţie la olimpiadele, concursurile naţionale şi internaţionale şi a profesorilor îndrumători. Premierea a avut loc la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”. Partea a doua a galei s-a desfăşurat miercuri, 25 noiembrie 2015, la ora 11, la Colegiul Naţional „C. Negruzzi” Iaşi.

Evenimentul a avut trei secţiuni:

 1. Realitate, iluzie şi vis de adolescenţă, cu momente culturale susţinute de elevii şi profesorii Colegiului Naţionale de artă „Octav Băncilă” Iaşi, expoziţie de pictură şi vernisaj şi secvenţe muzicale clasice şi contemporane.
 2. Educaţia excelenţei – actori, profiluri, idealuricu intervenţii din partea Inspectoratului Şcolar General – prof. dr. Camelia Gavrilă, mesajul reprezentanţilor autorităţilor locale, al personalităţilor invitate şi al partenerilor tradiţionali şi lansarea numărului 4 (noiembrie 2015) al revistei „Excelsior” a olimpicilor ieşeni.
 3. Nobleţea unui destin asumat: susţinerea performanţei în şcoala ieşeanăcu festivitatea de premiere a elevilor laureaţi la olimpiadele, concursurile internaţionale şi naţionale, precum şi a profesorilor mentori, decernarea titlului de „Elevul anului” şi premierea proiectelor educaţionale ştiinţifice, culturale şi artistice de succes, din tradiţia actuală a excelenţei ieşene.

La disciplina Religie s-au evidenţiat elevi ce aparţin cultului romano-catolic, cultului ortodox şi Alianţa Evanghelică. Ei au fost felicitaţi de doamna prof. dr. Denisa Mănoiu – inspector de religie în cadrul Inspectoratului Judeţean Iaşi.

Elevi premiaţi la Olimpiada Naţională de Religie – cult romano-catolic

 • Blânda Robert, clasa a VII-a, Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti” Răducăneni, Premiul al II-lea, prof. Augustin Margareta.
 • Petrişor Cătălin Iosif, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Izvoarele, Premiul al III-lea, prof. Iacob Valeria.
 • Chelaru Carmil Matia Giorgio, clasa a X-a, Colegiul Naţional Iaşi, Menţiune, prof. Boroş Lăcrămioara.
 • Bonaparte Ioana, clasa a X-a, Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi, Premiul I, prof. pr. Tamaş Petru Sebastian.
 • Petrişor Emanuel, clasa a XII-a, Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi, Premiul I, prof. pr. Tamaş Petru Sebastian.
 • Vîrgă Maria Luiza, clasa a XI-a, Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi, Premiul al II-lea, prof. pr. Robu Claudiu.

Felicitări elevilor premianţi şi profesorilor îndrumători!

Elevii noștri au învățat prin prisma acestui eveniment următorul fapt: ,,Dacă iubești cartea,vei fi răsplătit”.

Impresii

 • „M-am simţit cu adevărat specială. Am simţit că eforturile mele au fost răsplătite cum se cuvine. Mă bucur că am reuşit să contribui la formarea mea spirituală şi intelectuală!” (Luiza Vârgă)
 • „Participând pentru prima dată la acest eveniment, m-am simţit foarte bine şi am fost copleşit de performanţele unor elevi model!” (Iosif Cătălin Petrişor)
 • „Am fost onorat să particip la acest eveniment unic în care excelenţa plutea peste toţi cei prezenţi. M-am simţit foarte bine şi mă bucur că pot reprezenta această cetate a spiritualităţii, dar şi Episcopia Romano-Catolică de Iaşi!” (Emanuel Petrişor)

Luiza Vîrgă, XII D

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *