Miercurea Cenuşii 2011

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Timpul s-a împlinit. Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Convertiţi-vă şi credeţi în Evanghelie!” (Mc 1,15)

„Convertiţi-vă şi credeţi în Evanghelie!” a fost şi îndemnul episcopului auxiliar Aurel Percă, în timpul vizitei la Căminul „Xaverianum”, care a coincis chiar cu ziua de Miercurea Cenuşii.

Preasfinţia sa ne-a impus cenuşa pe cap, în semn de pocăinţă şi dorinţă de convertire în drumul spre Paşte.

Episcopul, prin predica ţinută, ne-a ajutat să medităm cuvintele Evangheliei şi să ne facem propuneri bune la început de Post Mare.

După Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Aurel a vizitat căminul pentru a vedea personal condiţiile noastre de cazare. Apoi s-a alăturat grupului de rugăciune Taizé, care se reuneşte în Căminul „Xaverianum”, şi le-a oferit binecuvântarea sa.

Mulţumim Preasfinţitului pentru această vizită la Căminul „Xaverianum”, cu dorinţa şi invitaţia de a ne mai vizita şi altă dată, cât mai curând. Mulţumim, de asemenea, pentru sugestiile şi îndemnurile pe care Preasfinţitul ni le-a făcut la început de Post Mare, astfel încât acest timp să nu treacă în zadar, ci să ne obţină harul învierii sufleteşti.

Mihaela Cichi, cl. XII-a

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *