O nouă echipă de preoţi formatori la Liceul Catolic din Iaşi

imagesLa data de 31 august 2011, Preasfinţitul Petru Gherghel l-a numit pe pr. dr. Benone Lucaci rector al Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi. Părintele Benone a lucrat  ca director coordonator la Liceul „Sfânta Tereza a Pruncului Isus” din Iaşi (profilul teologic romano-catolic din cadrul Şcolii Normale „Vasile Lupu”) între anii 1999 – 2002 şi 2008 – 2011. Totodată, pr. Benone Lucaci, în perioada 1 septembrie 2010-30 august 2011, a fost responsabilul Căminului “Xaverianum”, unde sunt cazaţi elevii liceului nostru.

În urma numirii ca rector la Seminar a pr. Benone Lucaci, a fost nevoie de refacerea echipei de preoţi formatori la liceu. Astfel, Preasfinţitul Petru Gherghel l-a numit pe pr. Petre Chelaru director coordonator al profilului teologic romano-catolic din cadrul Şcolii Normale „Vasile Lupu” din Iaşi, iar pe pr. Petru-Sebastian Tamaş profesor la Şcoala Normală Iaşi. Pr. Tamaş deţine şi funcţia de inspector şcolar teritorial pentru judeţele Iaşi, Suceava, Botoşani şi Vaslui.

În urma acestor noi numiri, echipa de preoţi formatori ai Liceului Catolic din Iaşi este compusă din: pr. Petre Chelaru, pr. Petru-Sebastian Tamaş, pr. Claudiu Robu şi pr. Felix Roca. Îi spunem bun venit la liceul nostru părintelui Petru-Sebastian Tamaş şi urăm succes noii echipe.

Elevii şi profesorii de la Liceul Catolic din Iaşi îl felicităm cu toată inima pe pr. Benone pentru noua misiune pe care Preasfinţul i-a încredinţat-o. Îl rugăm pe Dumnezeu să-i dea sănătate, putere şi mult zel în munca de formare a viitorilor preoţi la Seminar.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *