Un nou profesor: pr. Marius Bereşoaie

mariusM-am născut la 1 Septembrie 1982 la Gherăești. După clasa a X-a la Liceul ,,Vasile Alecsandri” din Săbăoani, am intrat la Seminarul ,,Don Orione” din București în anul 1999. În anul 2001 am început studiile de filozofie la Iași, dar le-am terminat la Roma, unde am frecventat și finalizat și studiile teologice. În vara anului 2011 am fost sfințit preot și de atunci sunt formator la Seminarul ,,Don Orione” din Iași.

◊ Ce obiective doriți să atingeți în aceasta nouă misiune de profesor?

Cred că sunt asemănătoare cu ale oricărui alt profesor: să reușesc să insuflu elevilor cunoștințele materiei pe care o predau, astfel încât elevului să-i placă, să învețe și să se folosească în viață de aceste cunoștințe. Nu în ultimul rând, și poate cel mai important: dragostea pentru nou, pentru frumos, care va duce la dezvoltarea intelectuală și morală a omului.

 

◊ Aţi putea creiona un portret al elevului ideal?

Elevul care îşi dă interesul cât poate el de bine pentru a fi ,,ucenic”, acceptând ideea că fără efort și sacrificiu nu va reuși să fie fericit.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *