Zilele şcolii – 14-15 decembrie 2015

Cei 160 de ani de învățământ pedagogic au fost marcaţi de elevii Liceului Pedagogic într-un cadru festiv. Manifestările, desfăşurate în zilele de 14 şi 15 decembrie au avut loc la Liceul Pedagogic şi în Amfiteatrul Unvirsităţii Agricole. Au participat personalităţi de excepție ce au jucat un rol important în susținerea învățământului pedagogic. Între distinșii invitați s-au remarcat PS Petru Gherghel – episcop romano-catolic de Iaşi, ÎPS Teofan – mitropolitul Moldovei şi Bucovine, doamna Ecaterina Andronescu – fost ministru al educaţiei, reprezentanţi al Ministerului Educaţiei, doamna Camelia Gavrilă – Inspector Şcolar judeţean, foşti absolvenţi ai „Şcolii Normale”, reprezentanţi ai administraţiei locale şi personalităţi culturale ale Iaşului.

Manifestarea din 15 decembrie a cuprins o serie de discursuri ale oficialităţilor şi câteva momente cultural aristice, la care au fost implicaţi şi elevi ai profilului de teologie romano-catolică.
Felicităm cu această ocazie pe toţi cei care au susţinut de-a lungul anilor această şcoală ce a oferit ţării dascăli de excepţie şi în care, de aproximativ 20 de ani, există şi clase de teologie romano-catolică. Dumnezeu să răsplătească truda celor care au făcut posibilă această realizare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *