Clasa a X-a la teatru: 24 nov. 2012

sdc11468„Natura moartă cu nepot obez” este titlul piesei la care au participat elevii clasei a X-a F împreună cu dirigintele lor. Piesa s-a jucat în sala mare a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi, sâmbătă, 24 noiembrie.

Cei mai mulţi dintre noi am intrat pentru prima dată în această sală de o frumuseţe rară. Sala a fost arhiplină. Elevi, tineri şi adulţi am urmărit cu sufletul la gură firul actului teatral.

„Săracul Pompiliu” –cum au exclamat și unii dintre elevi- a fost victima unei iubiri greşit înţelese de cele trei mătuşi ale sale”. Neîncrederea şi egoismul distrug vieţi nevinovate. Pompiliu ar fi putut fi un familist obişnuit, dar atenţia exagerată din partea mătuşilor, îndoparea lui cu mâncare, controlarea chiar şi a celor mai mici detalii ale vieţii au făcut din el „o marionetă” şi un neadaptat din punct de vedere social.

Ne dorim să participăm cât mai des la asemenea piese de teatru, pentru ca astfel să învăţăm multe lucruri despre ce înseamnă „a trăi cu adevărat”.

Elev din clasa a X-a F

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *