2010-2015Evenimente

Octava de rugăciune pentru unirea creștinilor: 2013

03Căminul liceului nostru a găzduit anul acesta a patra zi din Octava Mondială de Rugăciune pentru Unirea în Credință a Creștinilor. Materialele pentru aceste opt zile de rugăciune au fost pregătite, anul acesta, de către Mișcarea Studențească Creștină din India și au fost concepute sub forma unui itinerar. Ziua a IV-a a avut ca titlu ”A merge ca fii ai pământului” și a reprezentat o invitație la a ne simți uniți și solidari, pentru că noi toți avem drept casă comună același pământ, dăruit nouă de Dumnezeu, un pământ pe care trebuie să-l administrăm și să-l îngrijim, bucurându-ne de roadele lui în solidaritate și dreptate, așa cum ne-a rânduit Dumnezeu. Celebrarea a fost prezidată de Preasfințitul Petru Gherghel, iar predica a fost ținută de Părintele Egidiu Condac, director al Centrului Diecezan Caritas.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *