Ziua francofoniei – 2011

p1070571În acest an, Ziua Internaţională a Francofoniei, 20 martie, a fost marcată, în Şcoala Normală „Vasile Lupu” din Iaşi, printr-o miniserbare organizată de profesorii de limbă franceză din şcoală şi elevi cu aptitudini şi competenţe în folosirea acestei limbi.

În prezentarea făcută, în piesa de teatru jucată şi în cântecele interpretate cei prezenţi ne-am putut delecta cu sonoritatea plăcută a limbii lui Rabelais şi La Fontaine, limbă ce a contribuit în mare măsură la dezvoltarea limbii noastre române.

La această manifestare au participat şi 5 elevi de la profilul nostru, din clasele a XI-a E şi a XII-a D, alături de ceilalţi elevi ai şcolii, oferindu-ne un spectacol adevărat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *